След като адвокатските колегии на Плодвид, Смолян и Стара Загора подкрепиха становището на ОСА по въпроса с проекта за изменение и допълнение на ЗА, АК - Бургас направи същото с нарочно становище със следния текст:
СТАНОВИЩЕ
на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия гр.Бургас
във връзка с внесения на 08.11.2019г. ЗИД на ЗА
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Адвокатският съвет на Адвокатска колегия – грaд, Бургас след като обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, внесен в Народното събрание на 08.11.2019 г. от четирима народни представители, прие настоящото становище.
Внесеният от Анна Александрова, Емил Симеонов, Иглика Иванова-Събева и Симеон Найденов ЗИД на ЗА по предложение на Висшият адвокатски съвет съдържа осем параграфа, касаещи изменение и допълнение на осем (от общо 149) члена от Закона за адвокатурата. Не е ясен критерият, по който именно тези осем текста от Закона за адвокатурата са предпочетени от вносителите за изменения и допълнения.
Не е ясно и как и по какъв начин изменението на посочените текстове, ще допринесе за трайно и съобразено с актуалната правна и обществена ситуация подобряване на нормативната база, уреждаща устройството на адвокатурата, за решаване на наслоилите се с години проблеми в адвокатурата, както и за подобряване на условията за упражняване на адвокатската професия. Според нас предложените промени далеч не касаят най-наболелите проблеми в адвокатурата, някои от тях (предлаганите нови ал. 3 и ал. 4 на чл. 36), в този си вид не биха постигнали целеният с тях (и посочен в мотивите към законопроекта) ефект, а някои дори биха влошили ситуацията в адвокатурата, накърнявайки правата на адвокатите (новата т. 11 в чл. 132).
Според нас, законосъобразното (в т.ч. съобразено с Конституцията на РБългария, актовете на ЕС и практиката на СЕС) и устойчиво решаване на проблемите на адвокатурата, би могло да се постигне единствено с приемането на изцяло нов Закон за адвокатурата. В този смисъл е и изричното решение на Общото събрание на адвокатите от страната, състояло се на 23.02.2019 г. Недоумение буди фактът, че авторите и вносителите на настоящия ЗИД на ЗА, са погазили волята на най-представителния форум на адвокатурата по този въпрос. Този изцяло нов Закон за адвокатурата следва да бъде изработен и обсъден при възможно най-широко участие на българските адвокати и при точно спазване на предвидената в ЗНА процедура (което не може да бъде споделено за внесения ЗИД на ЗА).
В изготвеното от СНЦОП „Обединение на свободните адвокати“ становище е направен подробен и задълбочен анализ на внесеният ЗИД на ЗА, като считаме, че същото, наред със становищата, дадени от адвокатските съвети в страната и отделни адвокати, следва да бъдат взети предвид при изготвяне на проекта за изцяло нов закон за адвокатурата.
Заявяваме, че поддържаме изцяло даденото от нас становище от 07.10.2019 г. във връзка с необходимостта от спешни действия по повод решение №13062 от 03.10.2019г., по адм.д. № 3586/2016 г., Върховният административен съд, с което е отменена Наредбата за изменение и допълнение на Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, издадена от Висшия адвокатски съвет (обнародвана в ДВ, бр.28 от 28.03.2014г.).